Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter sudjelovala je 22. 5. 2025. godine na tematskoj sjednici Odbora za ravnopravnost spolova u Hrvatskom saboru. Sjednica je bila posvećena temi „22 godine nakon donošenja Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji: treba li nam novi zakon o zaštiti žena od nasilja?“.
Pučka pravobraniteljica istaknula je kako Zakon još uvijek nije u dovoljnoj mjeri ispunio svoj cilj i svrhu, a kao vodeće probleme navela je neprijavljivanje nasilja, stambeno zbrinjavanje žrtava, potrebu da se dalje razvija društvena svijest o ravnopravnosti spolova i različitim oblicima nasilja, kao i da se educiraju i osvještavaju oni koji Zakon trebaju provoditi, te još uvijek neučinkovito prikupljanje podataka o nasilju u obitelji.
S obzirom na nadležnosti institucije kojoj je na čelu, pučka pravobraniteljica posebno je istaknula problem nasilja nad starijim osobama, a među žrtvama su najčešće upravo starije žene. Podsjetila je kako se nasilje nad starijima ne događa samo u obitelji, već i u domovima za starije, kao i da općenito nema dovoljno svijesti o tome da su upravo starije osobe česte žrtve nasilja. U prilog tome govori i činjenica da još uvijek nema konvencije o pravima starijih, odnosno odluka da će se pristupiti njezinoj izradi donesena je tek prije dva mjeseca u okviru UN-a, čemu je doprinijela i pučka pravobraniteljica.
Podaci pokazuju veliki porast nasilja u obitelji nad starijim osobama, pa je tako 2018. bilo 150 žrtava starije dobi, a 2023. čak 854. Pri tom, upozorila je pravobraniteljica, nasilje koje nije fizičko često ostane neprepoznato pa i neregistrirano u brojnim situacijama kada nadležna tijela umjesto toga smatraju da se radi isključivo o, primjerice, imovinsko-pravnim prijeporima između članova obitelji.
Više o preprekama u boljoj zaštiti starijih osoba od nasilja i preporukama za poboljšanja pročitajte u Izvješću pučke pravobraniteljice za 2024. godinu.
Tematsku sjednicu organizirali su Odbor za ravnopravnost spolova i Ženska mreža Hrvatske. Cilj je bio otvoriti javnu raspravu o sankcioniranju nasilja nad ženama, sadašnjoj praksi, razgraničenju prekršajnih i kaznenih sankcija te razmotriti mogućnosti premještanja nasilja u obitelji iz prekršajne domene u isključivo područje kaznenog prava, kako bi se osiguralo strože kažnjavanje počinitelja i pružila adekvatnija zaštita žrtvama.
Na sjednici su, uz članove i članice Odbora te Ženske mreže Hrvatske, sudjelovali i ostali zastupnici i zastupnice, stručnjaci i stručnjakinje iz ovog područja te predstavnici i predstavnice nadležnih državnih institucija i organizacija civilnog društva.