* Napomena: Čitate poglavlje iz Izvješća pučke pravobraniteljice za 2024. godinu, koje smo predali Hrvatskom saboru u ožujku 2025. Cijelo Izvješće možete otvoriti u PDF formatu ili u interaktivnoj verziji.


Kao i prethodnih godina, branitelji su se najviše prituživali zbog (ne)priznavanja statusa hrvatskog branitelja i hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata, duljine trajanja postupka, utvrđivanja njihovih materijalnih i ostalih prava, problema pri stambenom zbrinjavanju, socijalne ugroženosti te neostvarivanja prava prednosti pri zapošljavanju.

Dio branitelja još uvijek nije riješio status te pripadajuća prava, o čemu govore novi zahtjevi za ostvarivanje statusa hrvatskog branitelja. Tako su MUP-u podnijeta 382 zahtjeva, od kojih je 184 usvojeno. MORH nam ove godine nije dostavio podatke.

Prema podacima koje nam je dostavilo MHB, podaci upravnih odjela županija i Grada Zagreba u 2024. godini pokazuju da je zaprimljeno 914 novih zahtjeva za priznanje statusa HRVI, od kojih je 408 usvojeno. MHB je kao drugostupanjsko tijelo u postupku ostvarivanja statusa HRVI tijekom 2024. godine zaprimilo 812 žalbenih predmeta, od kojih je 231 usvojen, a 581 odbijen.

Dio branitelja i članova njihovih obitelji nalazi se u teškoj socioekonomskoj situaciji i svakodnevno se suočavaju s problemima u zadovoljavanju osnovnih životnih potreba. Stoga su upravna tijela županija te Grada Zagreba 2024. godine donijela 4.356 rješenja za jednokratnu novčanu pomoć socijalno ugroženim hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji. Odobreno je 6.370 zahtjeva za izvanrednu jednokratnu novčanu pomoć, gotovo 50% više nego 2023. godine, kada ih je bilo odobreno 4.527. Ovu pomoć MHB dodjeljuje zbog teže bolesti, smrti, prirodne nepogode, pri naglašenoj socijalnoj isključenosti i ugroženosti za život i zdravlje.

Sukladno Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, koji je stupio na snagu 1. siječnja 2024. godine, iznosi za osobne invalidnine, posebne doplatke, doplatke za njegu i pomoć druge osobe, ortopedske doplatke, obiteljske invalidnine, povećane i uvećane obiteljske invalidnine, novčane naknade u iznosu obiteljske invalidnine, novčane naknade u iznosu povećane i uvećane obiteljske invalidnine, naknade za njegovatelja i naknade za nezaposlene hrvatske branitelje iz Domovinskog rata, povećani su u 2024. godini. Naime, ovim izmjenama mjesečni iznos osobne invalidnine i drugih prava po osnovi oštećenja organizma ili gubitka člana obitelji određuje se na temelju osnovice koja se određuje Odlukom Vlade svake godine, te za 2024. godinu iznosi 500 eura, dok se do izmjena ovog Zakona iznos osobne invalidnine određivao u postotku od proračunske osnovice. Vlada RH je je u lipnju 2024. godine donijela i Odluku prema kojoj je osnovica za izračun iznosa prava povećava i u 2025. godini, na 520 eura.

Stambeno zbrinjavanje branitelja i dalje je jedan od izazova. MHB je 2024. godine dodijelilo 50 stanova, 128 stambenih kredita i 225 financijskih potpora te je nastavilo sa sanacijom starih i derutnih stanova, kao i s organiziranom stambenom izgradnjom. No potrebe za stambenim zbrinjavanjem nadilaze postojeće mogućnosti te je još neriješen 8.851 zahtjev za dodjelu stambenih kredita i za financijske potpore.

Pojedine JLS u slučajevima dodjele stambenih kredita braniteljima za izgradnju obiteljske kuće u mjestima njihova prebivališta, ne ustupaju bez naknade građevinska zemljišta i komunalno opremanje, a temeljem obaveze iz čl. 87. ZOHBDR-a. Problemi su dodatno što urbanistički planovi JLP(R)S ne predviđaju ispunjenje ove zakonske obveze.

Pravo prednosti branitelja i članova njihovih obitelji pri zapošljavanju u praksi se i dalje teško ostvaruje, između ostalog i jer branitelji i članovi njihovih obitelji nisu uvijek dovoljno informirani o svojim pravima i načinu njihova ostvarivanja. MHB navodi kako su i tijekom 2024. godine dostavljali informacije o mogućnostima ostvarivanja prava prednosti, pa su tako odgovorili na 95 upita u vezi prednosti pri zapošljavanju te nadležnim tijelima proslijedili 8 predstavki u kojima su stranke smatrale da im je pravo prednosti pri zapošljavanju uskraćeno. MHB navodi kako se najveći broj upita u vezi prednosti za zapošljavanje odnosi na kategorije korisnika koji ne ostvaruju pravo prema Zakonu (ne ispunjavaju uvjete iz Zakona ili su već zaposlene). Pri tome, MHB nema informacija koliko je osoba iskoristilo to pravo tijekom 2024. godine jer obveznici primjene odredbi ZOHBDR-a, koji regulira prednost pri zapošljavanju, nemaju obvezu izvješćivanja MHB-a o navedenome.

No, prema podacima DIRH-a dostavljenim za pripremu ovog Izvješća, inspektori rada Državnog inspektorata u 2024. godini donijeli su 30 rješenja povodom zahtjeva osoba iz čl. ​102. st. 1. – 3. ​ ZOHBDR-a za provedbu nadzora radi povrede prava prednosti pri zapošljavanju, pri čemu je 27 zahtjeva odbijeno, a tri su usvojena. Podnijeli su jedan optužni prijedlog zbog povrede prava prednosti pri zapošljavanju, šest zbog neobavještavanja o sklopljenom ugovoru o radu, dva zbog nepozivanja osoba pri raspisivanju natječaja, i sedam zbog neobjavljivanja potrebnih dokaza za ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju.

MHB je u 2024. godini nastavilo Program osposobljavanja i zapošljavanja branitelja i članova njihovih obitelji kroz poticanje obrazovanja, potpore za samozapošljavanje, potpore za poticanje zapošljavanja, potpore za proširenje postojećih djelatnosti, potpore za rad braniteljskih zadruga, a nastavilo je i sufinancirati projekte rješavanja pristupačnosti objekata osobama s invaliditetom, za što je u 27 JLP(R)S-a izdvojeno 541.116,18  eura, čak 200.000 eura više nego 2023. godine.

Potrebe za programima psihosocijalne podrške braniteljima i članovima njihovih obitelji i dalje postoje pa je tijekom 2024. godine u centrima za psihosocijalnu pomoć provedeno 103.647 intervencija za 88.143 korisnika. Na lokalnoj odnosno županijskoj razini djeluju i mobilni timovi koji odlaze u žurne posjete domu i obitelji branitelja u slučajevima pro-suicidalnih izjava korisnika, pokušaja suicida, suicida, smrti, izrazito lošeg socioekonomskog i/ili zdravstvenog stanja, stambenih izvida u cilju ostvarivanja prava na stambeno zbrinjavanje ili izvida radi procjene mogućnosti ostvarivanja materijalnih prava.

Projekt uspostave veteranskih centara postigao je značajan napredak. Tijekom 2024. godine gotovo 9.000 korisnika koristilo je usluge centara, koji su im pomogli u društvenom uključivanju, stjecanju novih vještina i jačanju samopouzdanja. Iako je razvoj ove mreže napredovao, analize MHB-a ukazuju na potrebu za daljnjim širenjem, s planom izgradnje novih centara u Senju, Osijeku, Krapini, Virovitici i Biogradu na moru.

Preporuka 84.

Ministarstvu hrvatskih branitelja, da nastavi s osnivanjem braniteljskih centara

Osnivanje braniteljskih centara, koji će pružati dugotrajni smještaj braniteljima s teškim zdravstvenim ili materijalnim stanjem, novi je korak u sustavu podrške braniteljima u potrebi. U 2024. godini formalno je osnovan prvi takav centar u Pakracu, čiji se početak rada očekuje 2026. godine, a planira se izgradnja još pet centara. Braniteljski centri osmišljeni su kako bi pružili smještaj jer je sve više nemoćnih branitelja i onih koji žive u samačkim kućanstvima i nisu u mogućnosti brinuti se o sebi. S obzirom na starenje branitelja i povećanu učestalost kroničnih bolesti, u sklopu Programa preventivnih sistematskih pregleda pregledan je 17.721 branitelj, što je povećanje od gotovo 2.000 pregleda u odnosu na 2023. godinu. Program preventivnih sistematskih pregleda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata za 2024. godinu bio je usmjeren na prevenciju i rano otkrivanje onkoloških, kardiovaskularnih i drugih kroničnih nezaraznih bolesti. Tijekom 2024. godine plaćeni su troškovi ukopa 5.789 branitelja.

Ukupno gledajući, iako su postignuti značajni napretci, potrebno je i dalje ulagati u poboljšanje sustava zaštite prava hrvatskih branitelja. Nastavak jačanja socijalne, stambene i psihosocijalne podrške, kao i širenje infrastrukture za dugotrajnu skrb i rehabilitaciju, ključni su za unaprjeđenje kvalitete života hrvatskih branitelja.

Vezano za poginule i nestale hrvatske branitelje, o pitanju nestalih i nasilno odvedenih osoba u Domovinskom ratu te o istraživanju lokacija grobnica i identifikaciji posmrtnih ostataka osoba nestalih ili smrtno stradalih u Domovinskom ratu, više pišemo u slijedećem poglavlju.


Cijelo Izvješće pučke pravobraniteljice za 2024. godinu možete otvoriti u PDF formatu ili u interaktivnoj verziji.