Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu / Samudaripen obilježava se 2. kolovoza, na dan kada je 1944. u koncentracijskom logoru Auschwitz ubijeno gotovo tri tisuće pripadnika tog naroda.

Iako je, prema procjenama povjesničara, tijekom Drugog svjetskog rata u Europi ubijeno između 250 tisuća do milijun Roma, njihovo stradanje i dalje ostaje marginalizirano. Nakon što je Odbor ministara Vijeća Europe početkom srpnja usvojio Preporuku kojom 47 zemalja članica po prvi put poziva da u školske programe i nastavna sredstva uključe povijest Roma i Putnika (Travellers), kao sastavnih dijelova nacionalnih društava mnogih zemalja, ali i onog na europskoj razini, potaknuta je snažnija borba protiv mržnje, diskriminacije i povijesnog revizionizma usmjerenih prema pripadnicima ovog naroda. Uz to, njome se vlade zemalja članica pozivaju da aktivnosti povezane sa sjećanjem na stradanje Roma integriraju kroz formalno i neformalno obrazovanje te ih povežu s obilježavanjima poput Samudaripena, odnosno i drugim datumima važnima u kontekstu svake od država.

Preporuka naglašava i važnost učenja o holokaustu počinjenom od strane nacističkog režima i njegovih saveznica, kao i o drugim zločinima nad Romima širom Europe. Isto tako, upoznavanjem romske povijesti istaknula bi se i njihova pozitivna uloga i doprinos lokalnoj, nacionalnoj i europskoj kulturnoj baštini, kao i aktivna uloga u antinacističkim i antifašističkim pokretima otpora, čime se na najbolji način doprinosi i stvaranju boljeg razumijevanja, međukulturalnog dijaloga i uzajamnog poštovanja.

Obilježavanje ovog dana 2012. predložio je Europski parlament, dok je Hrvatski sabor u prosincu 2014. donio Odluku o proglašenju Međunarodnog dana sjećanja na romske žrtve Pojramosa / Holokausta, da bi 2017. Sabor ovaj dan preimenovao u Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu / Samudaripen.