* Napomena: Čitate poglavlje iz Izvješća pučke pravobraniteljice za 2024. godinu, koje smo predali Hrvatskom saboru u ožujku 2025. Cijelo Izvješće možete otvoriti u PDF formatu ili u interaktivnoj verziji.


Na dan 31. prosinca 2024. godine, u Uredu pučke pravobraniteljice bilo je zaposleno 56 državnih službenika/ca i jedan namještenik, od kojih su 48 službenika/ca i jedan namještenik bili zaposleni u sjedištu institucije u Zagrebu, po tri službenika/ce u područnim uredima u Splitu i Osijeku, a dvije službenice u područnom uredu u Rijeci. Svi zaposleni državni službenici i namještenik zaposleni su na neodređeno vrijeme. U odnosu na stručnu spremu, 51 službenik/ca ima visoku stručnu spremu, tri službenice imaju višu stručnu spremu te dvije službenice i jedan namještenik imaju srednju stručnu spremu.

U prosincu 2023. godine, nakon provedenog postupka po javnom pozivu, Hrvatskom saboru podnesen je prijedlog za imenovanje dodatne zamjenice pučke pravobraniteljice, koju je dana 12. srpnja 2024. godine Hrvatski sabor imenovao na dužnost. Tako su do kraja 2024. godine Uredom pučke pravobraniteljice upravljali pučka pravobraniteljica, tri zamjenice i jedan zamjenik. Ured je ustrojen u šest službi.

Zbog usklađivanja s odredbama novog Zakona o državnim službenicima, u kolovozu 2024. godine donesen je novi Pravilnik o unutarnjem redu te su u prosincu donesena nova rješenja o rasporedu za sve službenike/ce i namještenika. Nakon posjeta SPT-a RH te izvješćima i preporukama koji su iz tog posjeta proizašli, Izmjenama i dopunama Pravilnika o unutarnjem redu u studenom, Služba za osobe lišene slobode i Nacionalni preventivni mehanizam ustrojena je u dva odjela, od kojih je jedan namijenjen obavljanju poslova NPM-a.

Nakon što je sjedište Ureda pučke pravobraniteljice oštećeno u potresu, posljednjih pet godina je smješten na privremenoj adresi (Savska cesta 41, Zagreb – zgrada Zagrepčanke), djelomično u prostorima koji su vlasništvu RH, a djelomično u prostoru za koji je sklopljen ugovor o zakupu po tržišnoj cijeni. Instituciji bi u nadolazećem razdoblju trebalo osigurati primjereniji prostor za rad.

 

Proračun Ureda pučkog pravobranitelja

Proračun za 2024. godinu iznosio je 2.781.789,00 eura, a izvršen je u iznosu od 2.739.499,08 eura, što je 98,48% planiranog, pri čemu su rashodi za zaposlene izvršeni 99,99%, materijalni rashodi 91,60% te rashodi za nabavu nefinancijske imovine 98,77% od planiranog proračuna. U odnosu na 2023. godinu proračun je bio veći za 17,55%, a povećanje se najvećim dijelom odnosilo na rashode za zaposlene.

EU (CERV) projekti SURE – Strategies for Using Rights and Achieving Equality i F.R.E.D. – Fostering Racial Equality and Diversity započeli su s provedbom u ožujku odnosno travnju 2024. godine u planiranom trajanju 24 mjeseca. Pučka pravobraniteljica je, kao središnje tijelo za suzbijanje diskriminacije u Republici Hrvatskoj, jedan od projektnih partnera, a projektne aktivnosti provoditi ćemo u 2025. godini.