* Napomena: Čitate poglavlje iz Izvješća pučke pravobraniteljice za 2024. godinu, koje smo predali Hrvatskom saboru u ožujku 2025. Cijelo Izvješće možete otvoriti u PDF formatu ili u interaktivnoj verziji.

Više o domovima za starije pročitajte i u poglavlju Prava starijih osoba.


Tijekom 2024. godine provedena su tri obilaska i to Doma za starije i nemoćne osobe Split (Dom Split), Doma za starije i nemoćne osobe Sisak (Dom Sisak) i Doma za starije i nemoćne osobe Gospić (Dom Gospić) kako bi se utvrdila razina poštivanja ljudskih prava osoba starije životne dobi u institucionalnoj skrbi.

Svrha obilazaka bila je utvrditi uvjete u kojima žive korisnici smješteni u domovima, način postupanja prema njima, uvažavaju li se njihove specifične potrebe, osigurava li se adekvatna zdravstvena zaštita i skrb, kao i način provedbe pojačane njege nepokretnih/slabije pokretnih i dementnih osoba, odnosno poštuju li se njihova temeljna prava i slobode, uključujući i zabranu mučenja, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja.

Nedostatak osoblja jedan od najvećih problema domova koje smo obišli. U Domu Split u najvećoj mjeri nedostaju medicinske sestre/tehničari, a možemo istaknuti kao pozitivan primjer da je nakon preporuke pučke pravobraniteljice iz prethodnog obilaska ove ustanove, realizirano zapošljavanje osam fizioterapeuta. U Domu Sisak je istaknuta nedovoljna suradnja s osnivačem Doma, odnosno županijom u odnosu na realizaciju zapošljavanja potrebnog osoblja. Nedostatak osoblja je problem i u Domu Gospić. U sjedištu Doma u Gospiću zaposlena je samo jedna socijalna radnica iako su u Pravilniku o unutarnjem ustroju i sistematizaciji radnih mjesta predviđena dva socijalna radnika u sjedištu Doma, a po jedan izvršitelj za poslove socijalnog rada predviđen je i u Podružnicama Doma u Udbini i Otočcu. Velik broj zdravstvenih djelatnika je otišao, a  interes za zapošljavanje je slab.

 

Uvjeti smještaja stacionara

Temeljem mandata Nacionalnog preventivnog mehanizma (NPM), sukladno ovlastima iz Zakona o Nacionalnom preventivnom mehanizmu za sprečavanje mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja, posebno smo pažnju posvetili uvjetima smještaja osoba kojima je ograničena sloboda kretanja, na stacionarnim odjelima domova za starije i nemoćne osobe.

 

Dom Split

Dom Split pruža usluge stanovanja, prehrane, pomoći i njege, socijalnog rada, brigu o zdravlju, odmora i rekreacije te drugih aktivnosti, ovisno o potrebama, sposobnostima i željama korisnika. Dom se nalazi na tri lokacije, u  objektima, „Zenta“ i „Vukovarska“ u Splitu  i Starom Gradu na otoku Hvaru. Obilazak je bio fokusiran na objekte u Splitu, koji su pozicionirani na pristupačnim terenima s nesmetanim prilazom prijevoznim sredstvima i pješačkim prilaznim putevima, pa se korisnici smanjene pokretljivosti, kao i korisnici koji se koriste pomagalima za pokretljivost mogu nesmetano kretati.

Na Odjelu za Alzheimer i druge demencije kao i u stacionarnom dijelu objekta „Zenta“ postoje prostorije za dnevni boravak koje su uređene vrlo skromno, bez dodatnog namještaja ili inventara te djeluju depersonalizirano. U sobama ovog odjela je primijećeno da nema izloženih slika, fotografija, suvenira ili manjih dijelova namještaja koji su vlasništvo korisnika, što ne pridonosi stvaranju poticajnog terapijskog okruženja.

Sve sobe na stacionaru su dvokrevetne što predstavlja primjer dobre prakse, imajući u vidu CPT standarde koji ističu kako spavaonice velikog kapaciteta imaju negativan terapeutski efekt na korisnike. Sobe su prozračne, imaju ispravnu PVC stolariju te su dobro osvijetljene prirodnim i umjetnim svjetlom dok je zaštita od izravnog prodiranja sunčevih zraka osigurana postavljenim roletama. U odnosu na mobilnost i sigurnost korisnika, utvrđeno je da sobe imaju instalirano tzv. SOS zvono na zidu iznad zaglavlja kreveta, odgovarajuće medicinske priključke te po potrebi hvataljke za slabije pokretne/nepokretne osobe što je u skladu sa Pravilnikom o mjerilima.

U prizemlju objekta „Vukovarska“ nalazi se stacionarni dio u kojemu su smještene nepokretne ili teško pokretne osobe. Hodnici stacionarnog dijela su čisti i uredni, dobro osvjetljeni umjetnim i prirodnim svjetlom te su na njima izloženi informativni plakati, letci i slike. Kao primjer dobre prakse ističemo da su sobe stacionarnog dijela u ovom objektu personalizirane budući da u njima korisnici izlažu svoje slike, fotografije, suvenire te posjeduju pojedine dijelove osobnog namještaja. Sve prostorije se tijekom zime zagrijavaju putem pogona za centralno grijanje i sustava radijatora, dok su za hlađenje prostorija  ljeti  instalirani klimatizacijski uređaji, ali samo na hodnicima. Imajući u vidu da se dio soba nalazi na  južnoj strani objekta i izravno je izložen suncu, potrebno je i u sobama ugraditi klima uređaje.

U okviru Odjela za Alzheimer i druge demencije u objektu „Vukovarska“ pojedine sobe su trokrevetne što je protivno Pravilniku o mjerilima, kojom je propisano da spavaonice u takvim smještajnim jedinicama ustanove mogu imati najviše dva ležaja, a od ukupnog broja spavaonica najmanje dvije spavaonice trebaju biti jednokrevetne. Sobe na ovom Odjelu djeluju dotrajalo i opremljene su derutnim namještajem te je kvaliteta smještaja osjetno lošija nego što je to u sobama koje se nalaze u prizemlju objekta. Tijekom obilaska na ovom Odjelu je bilo uočeno da pojedini sanitarni čvorovi imaju oštećen inventar i podove te da nedostaju osnovne higijenske potrepštine što je protivno CPT standardima.

 

Dom Sisak

U Domu Sisak se pružaju usluge smještaja – stanovanja, prehrane, brige o zdravlju, njege, socijalnog rada, psihosocijalne rehabilitacije, fizikalne terapije, radne terapije, radnih aktivnosti, aktivnosti provođenja slobodnog vremena i organiziranog prijevoza, pružanje usluge poludnevnog i cjelodnevnog boravka i pružanje usluge pomoći u kući. Dom je pretrpio znatna oštećenja u potresu koja su još vidljiva u nekim prostorijama.

Zgrada Doma Sisak smještena je na pristupačnom terenu u blizini centra grada, s nesmetanim kolničkim prilazom koji omogućava pristup prijevoznim sredstvima, s pješačkim prilaznim putem te osiguranim parkingom.

Sobe u stacionaru Doma Sisak su dvokrevetne ili trokrevetne dok je samo jedna soba četverokrevetna. Iste su opremljene s odgovarajućim krevetima (po potrebi s antidekubitalnim madracima), ali potrebno je osigurati više kreveta koji imaju električne podizače s anatomskim funkcijama. To je potrebno zbog toga što su na stacionarnom dijelu smješteni nepokretni korisnici pa je njihovo podizanje ili okretanje otežano, osobito prilikom skrbi i hranjenja. Uočeno je i da su kreveti u sobama  postavljeni na način da je između istih onemogućeno kretanje, pojedini kreveti praktično su spojeni, što otežava pružanje potrebne skrbi korisnicima. Korisnici koji samostalno održavaju higijenu imaju na raspolaganju kupaonice u okviru soba te ih mogu koristiti neograničeno dok se nepokretne osobe prevoze u kupaonice pomoću toaletnih stolica i toaletnih kolica.

Odjel za Alzheimer i druge demencije u Domu Sisak je zatvorenog tipa, sobe na Odjelu su dvokrevetne ili jednokrevetne što je u skladu sa Pravilnikom o mjerilima. Iste su prozračne i dobro  osvijetljene prirodnim i umjetnim svjetlom dok je zaštita od izravnog prodiranja sunčevih zraka osigurana postavljanjem zavjesa ili roleta. U pojedinim sobama, je zbog obilnih kiša, došlo do prodora vode i vlage i  oštećeni su stropovi i podovi, pa bi ih trebalo urediti. Korisnici koji se nalaze na ovom odjelu imaju mogućnost izaći u park koji je posebno uređen za njihove potrebe. Za potrebe korisnika Odjela je osigurana i uređena prostorija za dnevni odmor i dnevni boravak u kojoj se korisnici slobodno druže, prate TV programe i igraju društvene igre. Prostorija je opskrbljena s dovoljnim brojem stolova i stolica, ormarićima i drugim inventarom i rekvizitima i u koju mogu nesmetano pristupiti i osobe s invaliditetom ili otežanim kretanjem.

 

Dom Gospić

Gospić pruža korisnicima zadovoljenje životnih potreba kao što su: usluga stanovanja,  prehrana, briga o zdravlju,  njega, održavanje osobne higijene i pomoći pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti, usluga socijalnog rada, psihosocijalna rehabilitacija, radne aktivnosti, organiziranje slobodnog vremena, pratnje, organiziranog prijevoza i savjetodavni rad. Sjedište Doma u Gospiću se sastoji od dvije stambene zgrade povezane hodnikom, tj.  stari  i novi objekt.

Sukladno čl. 2. Pravilnika o kućnom redu u Dom s primaju tri kategorije korisnika, odnosno korisnici prvog, drugog i trećeg stupnja usluge. Ovaj Dom nije registriran za zaprimanje korisnika četvrtog stupnja usluga (Alzheimer i druge vrste demencija). U slučaju pogoršanja zdravstvenog stanja korisnika i razvoja demencije korisnici se šalju na psihijatrijski pregled i premještaju u ustanovu koja je namijenjena za ovu kategoriju korisnika.

Dom Gospić nalazi se u mirnom dijelu grada okružen zelenilom, u blizini je gradskog središta. Postoji nesmetan kolnički prilaz koji omogućuje pristup prijevoznim sredstvima, nogostup za pješake te vlastiti parking pa sama lokacija objekta omogućava suradnju gradskim humanitarnim udrugama te ustanovama i institucijama.

Sobe u stacionaru starog objekta su u iznimno lošem stanju, mračne, i predstavljaju primjer neodgovarajućeg i neafirmativnog pristupa korisnicima, i u njima nije ugodno boraviti. Sobe svojim stanjem i izgledom onemogućavaju bilo kakvo pravo na privatnost korisnika te otežavaju njihovu skrb i rehabilitaciju. Kreveti u dvokrevetnim sobama postavljeni su na način da je između njih otežano kretanje. U sobama je uočena i niska razina higijenske i sanitarne zaštite, usprkos navodima osoblja da se sobe, hodnici i zajedničke prostorije čiste svakodnevno. U pojedinim sobama uočene su nečiste plahte, mrlje po zidovima kao i fekalije po podu. Postojeći uvjeti smještaja u stacionaru starog objekta mogu se okarakterizirati kao ponižavajuće postupanje prema korisnicima.

Stacionar novijeg objekta Doma Gospić nema prostor za dnevni boravak korisnika u kojemu bi bilo omogućeno njihovo druženje i relaksacija, što ide u prilog konstataciji da korisnici stacionarnog dijela uglavnom ne napuštaju sobe što se svakako odražava na njihovo somatsko i mentalno zdravlje. Sobe su opremljene s medicinskim krevetima s električnim podešavanjem i anatomskim funkcijama te zaštitnim stranicama, što ističemo kao primjer dobre prakse, međutim svi kreveti nemaju antidekubitalne madrace, iako je nedvojbeno da za to postoji opravdana potreba, imajući u vidu da se radi o korisnicima koji gotovo svo vrijeme borave u krevetima. Usprkos činjenici da sve sobe stacionara imaju vlastite te prostrane sanitarne čvorove/kupaonice, uočeno je da se pojedine kupaonice ne koriste za kupanje nego služe kao mini skladišta za pohranu pelena, opreme i sl.

 

Njega nepokretnih i dementnih osoba (stacionarni odjel)

 

Dom Split

Tijekom obilaska objekta „Zenta“ Doma Split bilo je utvrđeno da se 21 osoba sa demencijom nalazi na zatvorenom odjelu (Odjel za Alzheimerove bolesti ili drugih demencija) dok su ostali korisnici sa demencijom raspoređeni u ostalim sobama stacionara jer su isti ili nepokretni ili su razvili određene somatske bolesti. Dementne osobe se zaključavaju te mogu izlaziti na svježi zrak samo uz pratnju medicinskog osoblja i fizioterapeuta. Fizioterapeuti dolaze tri puta tjedno na odjele te izvode dementne i nepokretne osobe na šetnju što predstavlja primjer dobre prakse. Na stacionarnom odjelu se paravani koriste samo po potrebi, dok se njega odvija uz otvorena vrata i u sobama korisnika pa se na taj način ugrožava pravo privatnosti starijih osoba.

U objektu „Zenta“ je istaknuto da se korisnici u pravilu ne vežu, a u slučaju kada se trebaju koristiti sredstva prisile da se postupa sukladno Zakonu o osobama s duševnim smetnjama ( ZZODS) i internim Protokolom o primjeni mjera sputavanje. Međutim, u Protokolu o primjeni mjera sputavanja se navodi da obitelj ili skrbnik potpisuje obrazac za suglasnost fiksacije sigurnosnim pojasom što nije u skladu sa ZZODS-om. Prema odredbama ZZODS-a kod primjena sredstava prisile odluku o primjeni mjere prisile donosi psihijatar koji nadzire njezinu primjenu. Iako postoji mogućnost zbog iznimne hitnosti da odluku donese medicinska sestra ili drugo zdravstveno osoblje, potrebno je odmah obavijestiti psihijatra koji će pregledati osobu i odlučiti o daljnjoj primjeni mjere prisile. Ovo je posebice važno imajući u vidu da ovaj Dom nema stalno zaposlenog psihijatra, nego je angažiran psihijatar koji dolazi jedanput mjesečno, a moguće ga je i telefonski kontaktirati u slučaju potrebe.

U objektu „Vukovarska“ su osobe s demencijom smještene u sobama koje se zaključavaju, a na šetnje izlaze uz pratnju djelatnika. Na krevetima su postavljene zaštitne ogradice koji štite korisnike od pada sa kreveta. Sredstva prisile koriste se samo iznimno, kada je to zaista nužno.

 

Dom Sisak

U Domu Sisak je smješten 61 korisnik u kategoriji trećeg i četvrtog stupnja, a od tog broja 14 se nalazi na posebnom odjelu za Alzheimer i druge demencije. Na ovom odjelu su u provođenje aktivnosti uključeni i volonteri koji pomažu korisnicima u hranjenju i šetnji što je pozitivna praksa, posebice u situacijama kada postoji nedostatak djelatnika. Osim šetnje, korisnici imaju mogućnost za igranje društvenih igara u dnevnom boravku ili za zajedničko gledanje televizije. Na odjelu za Alzheimer i druge demencije je utvrđen nedostatak djelatnika, odnosno na 14 korisnika je bila raspoređena samo jedna njegovateljica, a na dan obilaska nije bilo radno raspoređene medicinske sestre na ovom odjelu nego je u slučaju potrebe dolazila sestra iz stacionarnog odjela što nije u skladu sa Pravilnikom o mjerilima.

U stacionarnom odjelu Doma Sisak gdje se nalaze nepokretne ili polupokretne osobe radi  fizioterapeut koji pruža usluge korisnicima sukladno dnevnom, tjednom i mjesečnom rasporedu. Samo podizanje korisnika i izvoženje na svježi zrak nije obuhvaćeno poslovima fizioterapeuta, pa korisnici koji žele izaći van čekaju posjet članova obitelj koji ih izvode, odnosno ne izlaze vani na svježi zrak ako nemaju posjete. Potrebno je omogućiti svim zainteresiranim korisnicima  ovu vrstu aktivnosti  u okviru radnog rasporeda djelatnika.

Tijekom obilaska Doma Sisak je utvrđeno da ne postoji plan kupanja korisnika koji mora pripremati i imati svaki pružatelj socijalnih usluga. Uočeno je da se vrata soba ne zatvaraju niti se koriste paravani prilikom provođenja njege korisnika. Korisnici su tijekom razgovora naglasili da njima ne smeta što se ne koriste paravani, međutim sukladno načelima poštivanja dostojanstva starijih osoba potrebno je koristiti paravane i zatvarati vrata kada se obavlja njega kako bi se poštivalo pravo dostojanstva i privatnosti korisnika.

Nisu evidentirane primjedbe korisnika na postupanje djelatnika, a korisnici su svjesni da nedostaje djelatnika koji bi se brinuli o njima. Međutim, bilo je primjedbi da u sobama nema alarmnog sustava, odnosno zvona za pozivanje pa kada zovu njegovateljice ili medicinske sestre iste ne dolaze. U Domu se ne koriste sredstva za vezivanje korisnika nego  se u slučaju hitnosti poziva HMP ili se korisnik odvozi u NPB Popovača, pa  nema evidentiranih i prijavljenih korištenja mjere prisila sukladno ZZODS.

 

Dom Gospić

Posebno je zabrinjavajuće provođenje njege nepokretnih korisnika u starom objektu Doma Gospić. Tijekom obilaska bio je zatečen korisnik koji je ležao u mokrom krevetu od urina, dok je drugi korisnik za pražnjenje posude sa urinom koristio lavor ispod kreveta. Soba u kojoj su se nalazila ova dva korisnika je imala izrazito neugodni miris, a očito je da njegovateljice nisu obavljale poslove pomaganja korisnicima u obavljanju higijenskih potreba i održavanju njege nepokretnih osoba. U drugoj sobi gdje su bile dvije nepokretne korisnice, bila je zatečena korisnica koja je imala fekalije na nogama, dok je druga korisnica kidala svoju prljavu pelenu i razbacivala je po sobi i krevetu. U trećoj sobi je  zatečena korisnica oko koje je bilo puno fekalija. U više soba uočene su iskorištene i potrgane pelene po podovima te je zamijećeno da pojedini korisnici nekontrolirano uriniraju po podu sobe dok pojedini satima leže na plahtama mokrima od urina. Dodatno je zabrinjavajuće to da tim osobama nisu bile, adekvatnim medicinskim pokrivalima zaštićene još uvijek nezacijeljene operacijske rane. Ono što je potrebno posebno istaknuti kao otegotnu okolnost u odnosu na uvjete smještaja, usluge skrbi i njege korisnika stacionara, jest niska sanitarna i higijenska razina održavanja prostora soba korisnika. Upozorili smo da neadekvatna briga i nedostatak zdravstvene njege predstavlja nečovječno i ponižavajuće postupanje i povredu prava starijih osoba. Ujedno, primijećeno je da se tijekom obavljanja njege ne koriste paravani niti se vrata soba zatvaraju.

U Domu se ne koriste mjere prisile te se u slučaju hitnosti poziva HMP ili se korisnik odvozi bolnicu u Gospiću, pa u tom smislu nemaju evidentirane i prijavljene slučajeve korištenja mjera sukladno ZZODS-u.

Sestrinska dokumentacija i dokumentacija njege korisnika vodi se isključivo u pisanom obliku, te je nepotpuna, neažurirana i ispunjava se naknadno. U razgovoru sa medicinskim sestrama vidi se želja i motiviranost za vođenje dokumentacije, ali trenutno nisu u mogućnosti istu voditi s obzirom na povećani opseg posla uslijed nedostatnog broja djelatnika.

 

Zdravstvena zaštita i provođenje zdravstvene njege

 

Dom Split

Zdravstvena zaštita u Domu Split organizirana je uslugom ambulante obiteljske medicine te liječnica dolazi u određeno vrijeme na lokacije „Zenta“ i „Vukovarska“. Prema mišljenju osoblja postojeći broj dolazaka obiteljske liječnice nije dovoljan u objektu „Vukovarska“, a termini rada su prekratki (jedan sat), pa je česta potreba za pozivanjem hitne medicinske pomoći. Dom je sklopio ugovor o suradnji sa KBC-om Split kojim je osiguran dolazak liječnika specijalista fizikalne medicine, interne medicine, dijabetologa, psihijatra, neurologa i urologa za potrebe korisnika.

 

Dom Sisak

U Domu Sisak se zdravstvena zaštita organizira uslugom ambulante obiteljske medicine, liječnik dolazi u Dom dva puta tjedno, što prema mišljenju djelatnika i korisnika nije dovoljno zbog brojnih zdravstvenih tegoba korisnika te je potrebno u dogovoru s Domom zdravlja osigurati učestalije dolaske obiteljskog liječnika. Uvidom u terapijske liste je utvrđeno da iste nisu potpisane od strane obiteljskog liječnika. U slučaju hitnih situacija poziva se hitna medicinska pomoć sa kojom Dom ima dobru suradnju. Korisnici se na specijalističke preglede upućuju u bolnice u Sisku, Popovači ili Zagrebu. Dom nema angažiranog psihijatra koji bi dolazio po potrebi te se korisnici odvoze na preglede u Neuropsihijatrijsku bolnicu u Popovači. Korisnicima doma osigurana je fizikalna terapija te sportska rekreacija i grupna gimnastika. Fizioterapeuti s korisnicima provode vježbe svaki dan. Jednom mjesečno u Dom dolazi i fizijatar koji nakon pregleda nepokretnih korisnika utvrđuje terapiju koju pružaju fizioterapeuti. Fizioterapeuti provode s korisnicima i ciljane vježbe za pojedine dijagnoze kao i druge oblike terapije.

Dinamika zdravstvene njege i obilaska korisnika u Domu Sisak je prema „potrebi“ te ne postoji plan zdravstvene njege zbog preopterećenosti poslom glavne sestre Doma koja po potrebi radi i druge poslove  kada dođe do bolovanja ili izostanka medicinskih sestara. Tijekom obilaska je  uočeno da  nema dovoljno zaposlenih medicinskih sestara/tehničara jer u nekim situacijama npr. kada se provodi dijaliza korisnika, medicinska sestra mora kontinuirano nadzirati osobu, pa su ostali korisnici primorani čekati na medicinsku skrb, što je osobito problematično u noćnim satima.

 

Dom Gospić

Zdravstvena zaštita u Domu Gospić pruža se uslugom ambulante obiteljske medicine, a u ordinaciji  koja se nalazi u sklopu Doma. Tim obiteljske medicine, liječnik i medicinska sestra zaposlenici su Doma zdravlja Gospić. Trenutno u Dom ne dolazi cijeli tim, već liječnik koji radi samo četiri sata jer je u mirovini. Dolazak je u pravilu dva puta tjedno, a prema potrebi liječnik može doći i izvan tih termina. Osoblje u Domu navodi da im postojeća zdravstvena usluga nije dovoljna.  Na dan obilaska u Domu je bilo zaposleno pet medicinskih sestra, odnosno glavna sestra i četiri smjenske sestre. Ono što je posebno istaknuto je veliki broj odlazaka zdravstvenih djelatnika, dok je slab interes za zapošljavanje. Korisnicima nije osiguran dolazak psihijatra u Dom, već se na temelju uputnice korisnici na  preglede kod psihijatra odvoze izvan Doma. Informacija dobivena od strane medicinskog osoblja je da se velik  broj korisnika nalazi u depresivnom stanju i da ih veliki broj koristi psihijatrijsku terapiju pa je nužno  osigurati redovite preglede psihijatra.


Više o djelovanju Nacionalnog preventivnog mehanizma za sprečavanje mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja (NPM) možete pronaći u poglavljima:

Policijski sustav, Tražitelji međunarodne zaštite i iregularni migranti, Zatvorski sustav i Osobe s duševnim smetnjama kojima je ograničena sloboda kretanja.

Cijelo Izvješće pučke pravobraniteljice za 2024. godinu možete otvoriti u PDF formatu ili u interaktivnoj verziji.