Slobodni mediji ključni su za očuvanje mira i pravde te zaštitu ljudskih prava, poručio je glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres povodom Svjetskog dana slobode medija, koji se obilježava 3. svibnja svake godine. Cilj je staviti važnost slobode medija u fokus javnosti i pozivati na njezinu snažniju zaštitu. „Novinari ukazuju na lokalne i globalne izazove i donose priče koje moraju biti ispričane, zbog čega je njihov rad neprocjenjiv za javnost“ – zaključio je Guterres. Prema indeksu medijskih sloboda, kojeg prati nevladina organizacija Reporteri bez granica, Hrvatska se nalazi na 69. mjestu medijski slobodnih zemalja svijeta, dok je godinu ranije bila na 74.

U Izvješću pučke pravobraniteljice za 2017., istaknuto je kako su novinari zbog svog rada bili metom online prijetnji smrću, a neki su i fizički napadnuti. Iako su postupci još u tijeku te tek treba vidjeti posljedice ovakvih ponašanja, pohvalna je brza osuda nasilja, no nužna je i adekvatna i pravovremena reakcija policije i pravosuđa, jer u suprotnom, odgađanje procesuiranja doprinosi izgradnji mišljenja da je takvo ponašanje prihvatljivo. Prema podatcima HND-a, MUP je u 2017. zabilježio 13 kaznenih djela prijetnji te jedno kazneno djelo tjelesne ozljede novinara, dok je u šest slučajeva došlo do postupanja protiv novinara koja su okarakterizirana kao prekršaji protiv javnog reda i mira.

Također je istaknuto kako, iako su financijska sredstva iz EU osigurana u višemilijunskom iznosu, Ministarstvo kulture u 2017. nije raspisalo natječaj za projekt Razvoj medija zajednice. Zato ne čudi odluka dijela novinara, izdavača i elektroničkih medija koji su, kako bi nastavili s radom, posegnuli za financiranjem putem online donacija građana. Kako svako demokratsko društvo cijeni i njeguje nezavisno i profesionalno novinarstvo, zabrinjava da su mediji koji su neovisni u mišljenju, ali ovisni u potpori, ostali zakinuti za gotovo svaki oblik državne financijske pomoći, već ovise o dobroj volji građana koji mogu odvajati za donacije. Zato je u preporuci Ministarstvu kulture pravobraniteljica istaknula kako je potrebno žurno raspisati natječaj za projekt Razvoj medija zajednice te osmisliti načine potpore nezavisnih i neprofitnih medija.

Podsjetimo, sloboda izražavanja jedno je od temeljnih ljudskih prava, o kojem govori i Opća deklaracija UN-a o ljudskim pravima, u članku 19. koji glasi: “Svatko ima pravo na slobodu mišljenja i izražavanja; to pravo uključuje slobodu zadržavanja mišljenja bez uplitanja i slobodu traženja, primanja i širenja informacija i ideja putem bilo kojeg medija i bez obzira na granice”.