Prije 25 godina Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 10. listopada Svjetskim danom mentalnog zdravlja, koji se od tada obilježava svake godine u organizaciji Svjetske federacije za mentalno zdravlje (WFMH), kako bi se usmjerila pažnja javnosti na probleme mentalnog zdravlja, na važnost njegovog promicanja te potaknulo ulaganje u mentalno zdravlje.
Ovogodišnja tema je mentalno zdravlje na radnom mjestu. Naime, vrijeme koje radnici provode na radnom mjestu čini veliki dio njihovog života, a uvjeti rada, uključujući i stres, značajno utječu na njihovo zdravlje. Izvori stresa na radu mogu proizlaziti iz sadržaja i prirode posla te uvjeta u kojima se posao obavlja, ili iz obilježja poduzeća ili ustanove u kojoj radimo.
Mjere prevencije stresa važan su dio zaštite na radu, no za kršenje odredbi Zakona o zaštiti na radu koje se na njih odnose nema sankcija. Također, prema podacima Ministarstva rada i mirovinskog sustava, u 2016. su inspektori rada za zaštitu na radu, tijekom nadzora poslodavcima dali samo četiri savjeta o prevenciji stresa na radu, što je tek 0,55% od ukupnog broja savjeta.
Jedan od uzroka stresa na radu su i međuljudski odnosi. No, radnici se zbog njega, ukazujući na zlostavljanje na radnom mjestu, za pomoć nerijetko obraćaju tek kad im je zdravlje ozbiljno ugroženo ili im je radni odnos prestao. Kako bi se situacija promijenila, nužno je unaprijediti normativni okvir zaštite od zlostavljanja na radu, na što pravobraniteljica ukazuje u godišnjim izvješćima Hrvatskom saboru.
No, Svjetski dan mentalnog zdravlja ujedno je i prilika za razmišljanje što se još može učiniti kako bi se smanjila stigma i diskriminacija na koju svakodnevno nailaze osobe s duševnim smetnjama. Oni su jedna od skupina čija prava štiti i pučka pravobraniteljica, postupajući po njihovim pritužbama te djelovanjem Nacionalnog preventivnog mehanizma za sprečavanje mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja u slučajevima kad im je ograničena sloboda kretanja. U 2016. nisu uočena postupanja koja mogu predstavljati mučenje, ali jesu ona koja mogu predstavljati ponižavajuća postupanja, čak i neljudska.
Cjelokupnu analizu i preporuke za uklanjanje uočenih problema možete pronaći ovdje, u Izvješću pučke pravobraniteljice za 2016. godinu.
Novosti
- Ingoriranje problema – godine bez pomaka u skrbi za beskućnike
- Javni natječaj za prijam u državnu službu na neodređeno vrijeme u Ured pučke pravobraniteljice
- Novi slučaj osuđivanog liječnika: Pravobraniteljica ponovila preporuke Ministarstvu zdravstva
- Umirovljenicima koji dugo čekaju mirovinu prekršena prava
- Besplatan vlak za starije – pozitivna mjera, ali s negativnim posljedicama za starije koji idu na liječenje
- Okrugli stol o važnosti antikorupcijskih politika na lokalnoj i regionalnoj razini