Europska komisija predstavila je 7. lipnja 2016. akcijski plan za potporu državama članicama u integraciji i provođenju reforme sustava „plave karte” za visokokvalificirane radnike iz trećih zemalja, kako bi oni u gospodarskom i društvenom pogledu mogli pridonijeti EU-u. Tim se inicijativama izvršavaju obveze iz političkih smjernica predsjednika Europske Komisije,  Jean – Claude Junckera u kojima su zakonite migracije navedene kao prioritet Komisije.

Povjerenik za migracije, unutarnje poslove i građanstvo Dimitris Avramopoulos naglasio je da, ukoliko EU želi dugoročno upravljati migracijama, mora odmah započeti s ulaganjima koja će kao konačni cilj imati povećanje društvene kohezije, ali i bitne gospodarske napretke u smislu prevencije budućih pomanjkanja radne snage i potrebitih vještina.

Akcijskim se planom donosi zajednički okvir politike te mjere kojima se države članice podupiru u razvijanju i jačanju nacionalnih integracijskih politika u odnosu na državljane trećih zemalja. Države članice odgovorne su za integraciju – na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini. U studiji koju je objavila Uprava za unutarnju politiku EU pod nazivom “EU Cooperation with third countries  in the field of migration (2015.)“  potvrđeno je da državljani trećih zemalja, ako se brzo i dobro integriraju, mogu pridonijeti većoj učinkovitosti tržišta rada, rješavanju demografskih izazova i boljoj fiskalnoj održivosti.

Unatoč nastojanjima država članica, izbjeglice i migranti iz trećih zemalja i dalje se suočavaju s povećanim rizikom od siromaštva ili socijalne isključenosti, a integracijska politika uvelike je u nacionalnoj nadležnosti zemalja članica, što ukazuje da se određeni pomaci mogu ostvariti kroz strukturnu i financijsku podršku koju pruža EU.