Kako bi se pobliže upoznali s mogućnostima antidiskriminacijske zaštite u Republici Hrvatskoj, prije svega, provedbom Zakona o suzbijanju diskriminacije iz perspektive institucije pučke pravobraniteljice kao središnjeg nacionalnog tijela za jednakost, pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter je 5. ožujka 2025. održala predavanje polaznicima treninga o antidiskriminacijskom pravu Europske unije.

Osvrnuvši se na pravne temelje, uključujući europsko antidiskriminacijsko pravo, međunarodno pravo i hrvatsko antidiskriminacijsko pravo, pravobraniteljica Šimonović Einwalter pojasnila je pojam diskriminacije te diskriminacijske osnove prema Zakonu o suzbijanju diskriminacije.

Ukazala je i na različite oblike diskriminacije kako ih prepoznaje Zakon, kao i teže oblike diskriminacije, primjerice, višestruku, pojasnivši ukratko i intersekcijsku koja se podvodi pod širi pojam višestruke diskriminacije.

Govoreći o antidiskriminacijskom pravu pravobraniteljica je objasnila i mogućnosti individualne i kolektivne antidiskriminacijske sudske zaštite, način provođenja tih procesa, njihove posebnosti te razlike među njima.

Osvrnula se i na sudsku praksu u posljednjih 15 godina istaknuvši kao problem dugotrajnost vođenja postupaka, koji u većini  i dalje traju preko 12 mjeseci, što uz financijsko opterećenje tuženika i strah od sekundarne viktimizacije, posebno u radnim sporovima, svakako negativno utječe i na odluku o pokretanju postupka. Isto tako, pravobraniteljica je ukazala kako se u našoj sudskoj praksi uopće ne spominju međunarodni pravni okviri, primjerice, europske direktive.

Govoreći o europskim direktivama, pravobraniteljica je ukratko pojasnila i one vezane uz standarde za tijela za jednakost. Njima su, naime, propisani minimalni pravno obvezujući standardi koji se odnose na mandat tijela za jednakost, njihovu neovisnost i učinkovitost, uključujući i dostatne resurse i odgovarajuće ovlasti te dostupnost građanima. Isto tako, njihovo usvajanje i učinkovita provedba svakako bi trebala rezultirati i učinkovitijom borbom protiv diskriminacije i nejednakosti na razini EU-a te u svakoj državi članici.

Inače, trening je održan u sklopu projekta SURE (Strategies for Using Rights and Achieving Equality / Pristupi za korištenje prava i ostvarivanje jednakosti) usmjerenog na jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva, pravnih stručnjaka te državnih i pravobraniteljskih institucija za primjenu europskog prava u svrhu zaštite temeljnih prava, demokracije i vladavine prava. Projekt zajednički provode Centar za mirovne studije, Kuća ljudskih prava, Zelena akcija, mreža Justice & Environment i pučka pravobraniteljica.