Svjetski dan zviždača obilježava se 23. lipnja, s ciljem podizanja svijesti društva o značaju uloge prijavitelja nepravilnosti tzv. zviždača u suzbijanju korupcije i zaštiti javnog interesa, kao i potrebi jačanja zaštite njihovih prava i prevenciji osvete prema njima. Prijavitelji nepravilnosti, koji su odlučili prijaviti nepravilnosti u javnom interesu, pritom ponekad riskirajući time trpljenje osvete, važan su dio borbe protiv korupcije.
Još prvim Zakonom o zaštiti prijavitelja nepravilnosti koji je stupio na snagu 2019. godine, a zatim i istoimenim zakonom koji je stupio na snagu 2022. godine, pučkoj pravobraniteljici povjeren je mandat nadležnog tijela za vanjsko prijavljivanje nepravilnosti. Uz to, pučka pravobraniteljica također prati primjenu Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti u postupcima unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti, putem obavijesti povjerljivih osoba o zaprimljenim prijavama nepravilnosti, zatim prati primjenu zakona u slučajevima javnog razotkrivanja nepravilnosti, koja su najčešća putem medija, kao i kroz sudsku praksu.
Iako su od donošenja prvoga zakona poduzeti određeni koraci u cilju bolje zaštite prijavitelja nepravilnosti, još uvijek ima mjesta učinkovitijoj zakonskoj regulaciji kao i njezinoj primjeni.
Tako je pozitivno što se u Hrvatskoj započelo s pružanjem emocionalne podrške prijaviteljima nepravilnosti, a institucija pučke pravobraniteljice nastavlja pratiti primjenu ovu vrste pomoći te zagovarati daljnje pružanje psihosocijalne podrške kao i fleksibilnije osiguranje besplatne pravne pomoći, kad im je ona potrebna.
Nažalost, djelovanje povjerljivih osoba još je uvijek otežano pa one nekad nemaju uvjete za neometano obavljanje svojih zakonom dodijeljenih zadaća, a utvrdili smo i slučajeve osvete poslodavca prema njima, upravo zbog postupanja po prijavi nepravilnosti. Izazov predstavlja i dugotrajnost postupanja nekih tijela nadležnih za ispitivanje nepravilnosti, kao i pojedinih sudskih postupaka.
Zbog toga je pučka pravobraniteljica sudovima preporučila da u postupcima sudske zaštite prijavitelja nepravilnosti, povezanih osoba, povjerljivih osoba i njihovih zamjenika osobitu pažnju obrate upravo na potrebu hitnog rješavanja sporova. Isto tako, Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije i Pravosudnoj akademiji pravobraniteljica je ponovno preporučila nastavak kontinuirane provedbe edukacije pravosudnih dužnosnika o primjeni Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti.
S ciljem učinkovite primjene zakona i zaštite samih prijavitelja nepravilnosti i dalje je potrebno osvještavati i educirati javnost o uvjetima za zakonsku zaštitu prijavitelja, prije svega načinima prijave i činjenici da nepravilnost, za koju je prijavitelj saznao u svojem radnom okruženju, mora biti povezana s javnim interesom, a ne zaštitom pojedinačnih prava.
Kao tijelo nadležno za vanjsko prijavljivanje nepravilnosti pripremili smo i javno predstavili Vodič za prijavljivanje nepravilnosti jer je dosadašnje iskustvo s prijavama nepravilnosti ukazalo na potrebu za jasnim, lako dostupnim i objedinjenim informacijama o ovoj temi. Isto tako, nastavljamo i s organiziranjem besplatnih edukacija o provedbi Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti.
Više informacija o ovoj temi možete saznati u Izvješću pučke pravobraniteljice za 2024.