Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter i zamjenica pučke pravobraniteljice Tatjana Vlašić sudjelovale su na godišnjem zajedanju Globalnog saveza nacionalnih institucija za ljudska prava (GANHRI) koji se od 10. do 12. ožujka 2025. održao u Ženevi, okupivši više od 300 predstavnika nacionalnih institucija za ljudska prava, agencija UN-a, država članica te organizacija civilnog društva.

Prvog dana zasjedanja pravobraniteljica Šimonović Einwalter sudjelovala je na sastanku Europske mreže nacionalnih institucija za ljudska prava (ENNHRI), jedne od regionalnih mreža GANHRI-ja. Uz osvrt i izvještaje na proteklo razdoblje, članovi su raspravljali o temama vezanim za rad Mreže i aktualne izazove, naglasivši potrebu dodatne suradnje, jačanja i povezivanja nacionalnih institucija, a doprinijeli su i daljnjem razvoju nadolazećeg strateškog plana ENNHRI-ja koji bi na snagu trebao stupiti tijekom 2026. godine.

Zasjedanje Opće skupštine GANHRI-ja održalo se drugog dana, a osim izvještaja o aktivnostima i ostvarenom napretku u realizaciji ciljeva, kao i usvajanja plana rada za 2025. godinu, Opća skupština izabrala je čelnicu marokanske nacionalne institucije za zaštitu ljudskih prava Aminu Bouayach kao predsjedavajuću GANHRI-ja, dok je čelnica sjevernoirske institucije Alyson Kilpatrick izabrana za novu tajnicu organizacije. Isto tako, na Općoj skupštini predstavnici nacionalnih tijela za zaštitu ljudskih prava iz Danske, Gruzije, Njemačke, Sjeverne Irske i Ukrajine potvrđeni su kao novi članovi Biroa iz europske regije, nakon što su izabrani na Općoj skupštini ENNHRI-ja održanoj krajem listopada prošle godine.

Nakon sjednice Opće skupštine održana su i dva događanja s ciljem razmjene iskustava i primjera dobrih praksi posvećena ulozi nacionalnih institucija za ljudska prava u zaštiti prava osoba s invaliditetom, kao i  procesu akreditacije nacionalnih institucija.

Tijekom prvog događanja o ulozi nacionalnih institucija za ljudska prava u promicanju prava osoba s invaliditetom, raspravljalo se o rješavanju specifičnih izazova s ​​kojima se osobe s invaliditetom suočavaju te osiguravanju njihovog potpunog uključivanja u društvo. Isto tako, bilo je riječi o tome kako nacionalne institucije za ljudska prava mogu učinkovito pratiti provedbu Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, zagovarati inkluzivne javne politike te doprinijeti suzbijanju diskriminacije, posebno one intersekcijske.

Govoreći na događanju o procesu akreditacije nacionalnih institucija, zamjenica Vlašić, ujedno i članica Pododbora za akreditiranje (SCA) ukazala je kako se time vrednuje usklađenost pojedine institucije s Pariškim načelima, koji propisuju cijeli niz vrlo strogih kriterija čije je ispunjavanje nužno za dobivanje i potvrđivanje statusa nacionalne institucije za ljudska prava kao u potpunosti neovisne i samostalne.  Akreditiranje je za rad nacionalnih institucija važno i zato što pomaže u jačanju njihove neovisnosti, učinkovitosti i odgovornosti, odnosno sveukupno unaprjeđuje njihovo djelovanje, čineći ih ujedno i relevantnim čimbenicima u zaštiti ljudskih prava i jednakosti na regionalnoj  i europskoj razini.

Zamjenica je istaknula i ulogu samih država, jer je za ispunjavanje većine preporuka nacionalnih institucija potrebna suradnja, pogotovo kada to, primjerice, ovisi o izmjenama zakonodavstva ili potrebi većeg izdvajanja financijskih sredstava.

Posljednjeg dana trodnevnog događanja održana je GANHRI-jeva godišnja konferencija posvećena ljudskim pravima žena i djevojčica, promicanju rodne ravnopravnosti te ulozi nacionalnih institucija za ljudska prava u tom procesu. Na konferenciji su sudjelovali i Volker Turk, visoki povjerenik Ujedinjenih naroda za ljudska prava te Jurg Lauber, predsjednik UN-ovog Vijeća za ljudska prava, a raspravljalo se o inovativnim pristupima zaštiti i promicanju rodne ravnopravnosti, osmišljavanju i provođenju strategija za suzbijanje restriktivnih politika u ovom području te drugim pristupima za osiguranje učinkovitih rodno osviještenih javnih politika.