Mučenje predstavlja teško kršenje ljudskih prava, apsolutno je zabranjeno međunarodnim pravom i ne može se opravdati nikakvim okolnostima. Kako bi se osnažila borba protiv mučenja te iskazala solidarnost i nužnost pružanja podrške žrtvama širom svijeta, 26. lipnja obilježava se Međunarodni dan podrške žrtvama mučenja. Tog dana 1987. godine na snagu je stupila Konvencija Ujedinjenih naroda protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja.

Kako bi se omogućila učinkovita prevencija i zaštita od mučenja i zlostavljanja, Fakultativnim protokolom uz UN-ovu Konvenciju protiv mučenja (OPCAT) uspostavljen je i sustav redovitih obilazaka mjesta na kojima se nalaze osobe lišene slobode, a jedna od obveza ratificiranja ovog protokola je i uspostava nacionalnih preventivnih mehanizama.

U Hrvatskoj je stoga 2011. osnovan Nacionalni preventivni mehanizam za sprječavanje mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja (NPM), čiji mandat je povjeren instituciji pučke pravobraniteljice. U sklopu njega kontinuirano ukazujemo na nužna poboljšanja s ciljem prevencije mučenja, okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja te osnaživanje prava osoba lišenih slobode, kako kroz pojedinačne predmete i izvješća o NPM obilascima, tako i kroz godišnja izvješća pučke pravobraniteljice.

Aktivnosti NPM-a uključuju redovite i nenajavljene obilaske, primjerice, pritvorskih jedinica, zatvora, kaznionica, odgojnih zavoda, prihvatnih centara za strance, psihijatrijskih bolnica, domova za psihički bolesne odrasle osobe, ali i domova za starije i nemoćne osobe te obiteljskih domova, odnosno svih mjesta na kojima se nalaze, ili bi se mogle nalaziti, osobe lišene slobode ili osobe kojima je određeno bilo kakvo zadržavanje, zatvaranje ili smještaj u mjesto pod javnim nadzorom i koje to mjesto ne smiju napustiti po svojoj volji.

Uz obilaske samih lokacija, za smanjenje rizika od mučenja, neljudskog ili ponižavajućeg postupanja i zlostavljanja važno je i provođenje preporuka upućenih nadležnim nacionalnim tijelima, kako od međunarodnih institucija poput UN-ovog Pododbora za prevenciju mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupanja ili kažnjavanja (SPT), ali i pučke pravobraniteljice kojoj je povjeren mandat NPM-a.

Više o djelovanju Nacionalnog preventivnog mehanizma za sprečavanje mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja možete saznati u Izvješću pučke pravobraniteljice za 2024., i to u poglavljima Policijski sustav (Obavljanje poslova NPM-a), Tražitelji međunarodne zaštite i iregularni migranti (Obavljanje poslova NPM-a), Zatvorski sustav (Obavljanje poslova NPM-a), Osobe s duševnim smetnjama (Obavljanje poslova NPM-a) te Domovi za starije: obavljanje poslova NPM-a.